Wiele symptomów świadczących o stosowaniu przemocy wobec dziecka może być wykrytych podczas rutynowej wizyty u lekarza. Tymczasem co trzeci (32%) pracownik ochrony zdrowia przyznaje, że nie był przeszkolony z identyfikacji symptomów krzywdzenia dzieci. Jednocześnie blisko 38% respondentów miało podejrzenia, że wobec ich małych pacjentów była stosowana przemoc. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbadała praktyki zgłaszania podejrzeń krzywdzenia dzieci przez pracowników ochrony zdrowia oraz przygotowała rekomendacje[1].
Rola personelu medycznego w rozpoznaniu krzywdzenia dzieci
Wiedza i uważność
Skończyłam ratownictwo, skończyłam pielęgniarstwo i nie pamiętam, żeby w systemie mojej edukacji znajdował się temat przemocy wobec dzieci, w jaki sposób należy reagować. Niech ten program zostanie zamieniony na coś, co będzie nam przydatne. Wtedy zyskamy większą pewność w podejmowaniu działań, zyskamy większą wiedzę jak rozmawiać, albo na jakie rzeczy zwracać uwagę – mówi pielęgniarka w badaniu jakościowym.
Rola personelu medycznego w diagnozowaniu przemocy i zaniedbania dzieci jest kluczowa. Identyfikacja objawów krzywdzenia dzieci bywa trudna, wymaga kompetencji i uważności. Dlatego konieczny jest system ustawicznego edukowania pracowników ochrony zdrowia w tym zakresie. Zarówno w okresie przygotowania do zawodu, jak i w trakcie pełnienia ról zawodowych. Potrzebne są też jasne procedury ułatwiające interwencję w przypadku podejrzenia stosowania przemocy wobec dzieci. Dlatego jednym z głównych wniosków wynikających z badania jest potrzeba systematycznych szkoleń dotyczących rozpoznawania objawów przemocy wobec dzieci w programie studiów – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.