Z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że w Polsce aż 66% nastolatków w wieku 11–17 lat doświadcza przemocy ze strony rówieśników – fizycznej, psychicznej i online. Popychanie na korytarzu, przezywanie w klasowym czacie, wykluczanie z grupy, publikowanie kompromitujących zdjęć w sieci – to codzienność wielu uczniów i uczennic w polskich szkołach. Skala problemu rośnie – od 2018 roku odsetek młodzieży doświadczającej cyberprzemocy wzrósł z 27% do 36%. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z programem profilaktycznym RÓWIEŚNICY, który uczy, jak budować dobre relacje bez przemocy. Zapisy ruszają 26 maja na stronie rowiesnicy.pl.
- przemoc fizyczna – bicie, kopanie, szarpanie,
- przemoc psychiczna – wyzywanie, poniżanie, rozpuszczanie plotek,
- znęcanie się – systematyczne nękanie tej samej osoby,
- napaść zbiorowa – przemoc grupy wobec jednej osoby,
- przemoc podczas randki – przymus, upokarzanie przez partnera.
Program RÓWIEŚNICY – wspólnie dbajmy o dobre relacje bez przemocy w szkołach
- cyklu zajęć edukacyjnych – 10 scenariuszy zajęć, rozpisanych na 15 godzin lekcyjnych, które łączą teorię z praktyką. Zajęcia będą poświęcone takim tematom jak: emocje, empatia, rola samokontroli i refleksyjności, przyjmowanie perspektywy innych osób, bezpieczne korzystanie z internetu, ochrona prywatności czy kreatywne wykorzystywanie sieci,
- podręcznika dla osób realizujących program – kompleksowego zestawienia materiałów merytorycznych z praktycznymi wskazówkami oraz procedurami reagowania w przypadku wystąpienia cyberprzemocy.
O Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Od 1991 roku chronimy dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewniamy dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Uczymy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspieramy i angażujemy rodziców, by wychowywali dzieci z miłością i szacunkiem. Wpływamy na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka. Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy!
www.fdds.pl