W jaki sposób chronić prawa dzieci uczestniczących w procedurach prawnych? Jak skutecznie pomagać dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem? Jakie są metody pracy z rodzicami stosującymi przemoc wobec dziecka? Tego m.in. dowiedzą się uczestnicy 16. Ogólnopolskiej Konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem”, która odbędzie się 21-22 października br. w PKiN w Warszawie. Konferencję organizują Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości.
Ważnym celem konferencji jest zwiększenie kompetencji, wiedzy i umiejętności w zakresie oferowania wsparcia przez różnego rodzaju specjalistów, którzy pracują z dziećmi pokrzywdzonymi przestępstwem. To do nich należy rozpoznanie problemu oraz dobranie odpowiednich i najbardziej efektywnych form pomocy. – mówi Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Planując program dwudniowej konferencji, obejmujący w sumie 24 sesje, dbaliśmy o to, aby uwzględniał aktualne problemy, informacje i rekomendacje w zakresie pomocy dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem. Ogromną wartością jest obecność polskich i zagranicznych ekspertów, wśród których jest m.in. Gerry Byrne z Oxford Health NHS Foundation Trust, który opowie o metodach pracy z rodzicami, którzy stosują przemoc wobec dzieci. – dodaje Monika Sajkowska.
Przemoc wobec najmłodszych jest wciąż poważnym problemem w Polsce. Bez uważnych opiekunów i specjalistów, którzy zauważą i będą umieli pomóc, konsekwencje traumatycznych przeżyć mogą być drastyczne i trwałe. Aby system pomocy krzywdzonym mógł skutecznie funkcjonować niezbędne jest, aby specjaliści zajmujący się dziećmi stale poszerzali swoją wiedzę. Siłą systemu przeciwdziałania przemocy są kompetentne osoby i sprawne instytucje, dlatego miasto stołeczne Warszawa od lat włącza się w organizację konferencji. Umożliwia ona nie tylko wymianę wiedzy i doświadczenia wśród profesjonalistów, ale także zwraca uwagę na prawa i potrzeby dzieci, a społeczna dyskusja na ten temat jest wciąż niezwykle istotna. Wszystkie dzieci mają prawo do życia bez przemocy. – mówi Paweł Rabiej, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.