W 2020 r. w pieczy zastępczej przebywało 71,5 tys. dzieci, a prawie 12 tys. zostało uznane za doświadczające przemocy w rodzinie[1]. Jednak oficjalne statystyki ukazują tylko część prawdy o skali zjawiska. Są dzieci, które trafiają na resztę życia do instytucji i znikają w resortowych rachubach[2], oraz takie, które doświadczają przemocy w domach, ale jeszcze nie znalazły się w obszarze zainteresowania służb. Jak pracować z rodziną zagrożoną przemocą, aby nie doszło w niej do najgorszego? Jak wygląda sytuacja dziecka umieszczonego w pieczy? Jak skutecznie podejmować interwencję prawną? Na te i wiele innych pytań będą poszukiwali odpowiedzi specjaliści podczas czwartej Starogardzkiej Konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę 24 września.
Jak zmienić świat dzieci na lepsze
Praca z rodzinami zagrożonymi przemocą oraz rodzinami z pieczy to zadanie, które mamy do wykonania jako społeczeństwo – profesjonaliści wspierający dzieci, przedstawiciele władz, służby pomocowe, nauczyciele, dziennikarze oraz po prostu jako obywatele i ludzie. Musimy zmienić rutynowe sposoby działania i myślenia i przyjąć za priorytet to, że najważniejsze jest dobro dziecka, a ono samo ma prawo do bezpiecznego rozwoju. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w naszym wydarzeniu wszystkich, którzy mają zapał, aby zmienić rzeczywistość dzieci na lepsze – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Konferencja „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem" na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń organizowanych w Starogardzie Gdańskim. Bardzo mnie to cieszy, bo temat dzieci, które doświadczyły przemocy i zaniedbania, trzeba poruszać jak najczęściej. Tylko rzetelna wiedza i dobre przygotowanie specjalistów gwarantują odpowiednią pomoc. Każde tego typu spotkanie pozwala na wymianę doświadczeń między przedstawicielami różnych instytucji, co zawsze ma miejsce podczas kolejnych edycji konferencji – mówi Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.
Dobre praktyki i obszary do pracy
***
Konferencja jest współfinansowana przez Gminę Miejską Starogard Gdański, Powiat Starogardzki, World Childhood Foundation oraz ze środków Programu Prawa, Równość i Obywatelstwo Unii Europejskiej w ramach projektu Barnahus Poland.
[2] „Raport Alternatywny” organizacji pozarządowych, s. 17: https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-mediow/raport-alternatywny-2020