Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 – teraz także nocą!

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 – teraz także nocą!

Opublikowany

Od 1 stycznia 2018 roku, prowadzony od 9 lat przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 wydłużył swoje działanie do godziny 2:00 w nocy. To odpowiedź na potrzeby dzieci, kiedy inne możliwości wsparcia są niedostępne. Większy niż dotychczas wymiar pomocy możliwy jest dzięki współpracy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z Kulczyk Foundation i Fundacją Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski w ramach projektu „116 111 nocą”.

Przez pierwsze 7 dni 2018 roku konsultanci Telefonu 116 111, pracując od 12:00 do 2:00, odebrali 1 811 połączeń oraz 202 wiadomości. 30% z nich przypadło na godziny nocnych dyżurów. 6 z 10 interwencji podjęto w godzinach 20:00-2:00: 5 razy chodziło o deklaracje samobójcze, 1 raz konsultanci interweniowali w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia w związku z przemocą w rodzinie.

- Pomoc w nocy jest bardzo potrzebna. To wtedy dzwonią dzieci, którym cisza nocna nie przynosi ukojenia. Wręcz odwrotnie – potęguje myśli samobójcze i lęki, uniemożliwia odpoczynek i regenerację przed kolejnym dniem. Opowiadają nam o rozpaczy, piętrzących się trudnościach. Nie mówią o swoich problemach w otoczeniu ze wstydu, z obawy, że zostaną zbagatelizowani, albo z poczucia, że dla nikogo nic nie znaczą – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - W rozmowach z konsultantami odzyskują równowagę i siłę, by stawić czoła swoim problemom. Każda minuta naszej pracy ma dla dzieci ogromne znaczenie. Czasem te rozmowy ratują życie dzieci.

W minionym roku, po raz pierwszy w historii Telefonu 116 111, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę nie miała możliwości ubiegania się o dofinansowanie telefonicznej pomocy dzieciom ze środków publicznych.

Ograniczyliśmy dostępność linii, niepokoiliśmy się o dalsze losy 116 111 w Polsce – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – Jednak ubiegły rok to też niezliczone słowa wsparcia i otuchy, pomoc darczyńców indywidualnych i biznesowych, , m.in. naszego portera technologicznego Orange Polska, ogromne wsparcie Fundacji Benefit Systems, która przekazała środki na funkcjonowanie Telefonu 116111 w drugiej połowie 2017 roku. I wreszcie – to czas ważnych i owocnych spotkań – z przedstawicielami Kulczyk Foundation i Fundacji Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski,, których efektem jest uruchomienie projektu: „116 111 nocą” – dodaje Sajkowska.

Na potrzebę rozmowy dzieci z konsultantami Telefonu Zaufania 116 111 w nocy oraz apel Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę o wsparcie odpowiedzieli przedstawiciele Kulczyk Foundation oraz Fundacji Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski, wspierając funkcjonowanie numeru.

Zło nie idzie wcześnie spać. Dzieci krzywdzone są zwłaszcza wtedy, gdy nikt tego nie widzi. Dlatego chcieliśmy, żeby ten telefon był czynny również nocą. By zawsze ktoś czekał na sygnał od dziecka. Dziękuję wszystkim, którzy kupili naszą płytę „Mądre bajki z całego świata”, bo dochód ze sprzedaży wsparł działanie 116 111 Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Dziękuję wszystkim, którzy byli z nami w czasie tej akcji. Zrobiliśmy to, co każdy wrażliwy człowiek powinien zrobić – udowodniliśmy, że ofiary przemocy, te najsłabsze i bezradne, nie są same – mówi Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Trudno sobie wyobrazić, żeby dziecko, które potrzebuje pomocy i szuka ratunku, wykręcając nocą numer 116 111, spotykało się z ciszą po drugiej stronie. A przecież to właśnie wtedy budzą się demony, przemoc staje się w ciemnościach jeszcze bardziej bezkarna, a myśli samobójcze atakują ze zdwojoną mocą.  Dlatego Fundacja Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski bez wahania postanowiła wziąć udział w dofinansowaniu działania telefonu 116 111 w nocy. Będzie on dostępny przez cały rok 2018 do godziny 2:00. Nasza fundacja zamierza  również zaangażować się w dalsze działania związane z utrzymaniem tego stanu rzeczy. Chcemy też podziękować fundacji Dominiki Kulczyk za to, że wspólnymi siłami zrealizowaliśmy to, co jeszcze kilka miesięcy wydawało się niemożliwe – mówi Małgorzata Domagalik, prezeska Fundacji Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski..   

Na 420 tysięcy złotych niezbędnych do sfinansowania projektu “116 111 nocą” złożył się m.in. zysk ze sprzedaży płyty z „Mądrymi bajkami z całego świata”, które ukazały się nadkładem Kulczyk Foundation (jedną z bajek czyta Kuba Błaszczykowski) w kwocie 142 390 zł. Kolejne 125 000 zł ofiarowały po połowie spółki Autostrada Eksploatacja i Autostrada Wielkopolska, które część nakładu płyty przekazały w prezencie dzieciom. Brakujące 152 610 zł pochodzi z dodatkowego, solidarnego wsparcia po połowie – przez Fundację Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski i Kulczyk Foundation.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wciąż poszukuje finansowania na działanie Telefonu 116 111 w ciągu dnia. To koszty superwizji zespołu, opieki merytorycznej i szkoleń dla stażystów i wolontariuszy. W tej chwili zgromadzone środki pozwalają na funkcjonowanie do połowy roku. 

Wierzymy, że pojawią się konkursy na dofinansowanie działania pomocy telefonicznej dla dzieci ze środków publicznych i, że dalej wspierać będą nas darczyńcy biznesowi i indywidualni – mówi dr Monika Sajkowska.

Numer 116 111 należy do ogólnoeuropejskiej grupy bezpłatnych linii telefonicznych o charakterze społecznym, stworzonych z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce Telefon 116 111 prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 jest dostępny codziennie od 12:00 do 2:00, pomoc online dostępna jest całą dobę na www.116111.pl/napisz. Partnerem  technologicznym linii jest operator telekomunikacyjny Orange Polska.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

logo-tel-fdds-kf-lg-1500x938.png

grafika | 556 KB

Pobierz
116 111 nocą.jpg

grafika | 123 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Wychowuj bez klapsów! Rusza nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom: „Potrafię się zatrzymać”!

temu

Twoje dziecko wpada w złość, histerię, krzyczy, tupie, a ty czujesz, że jeszcze kilka sekund i zaczniesz robić to samo… lub dasz mu klapsa? Z badań  Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że niemal połowa dorosłych Polaków sądzi, że są sytuacje, w których można uderzyć dziecko za karę. Większość nie uważa, że klaps jest skuteczną metodą wychowawczą, ale nie wie, co można zrobić zamiast. Nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę “Potrafię się zatrzymać” ma zachęcić rodziców do zatrzymania się, kiedy nerwy biorą górę i poszukiwania konstruktywnych sposobów na opanowanie swoich emocji w trudnych sytuacjach wychowawczych.
To oni dają dzieciom siłę! Założyciele Stowarzyszenia Piękne Anioły, Fundacji Gajusz oraz Stowarzyszenia „Moc Wsparcia” wyróżnieni podczas Gali Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

temu

28 czerwca, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, nagrodzono osoby zasłużone w działalności na rzecz pomocy dzieciom.  Laureatką Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman została Katarzyna Konewecka-Hołój, założycielka i szefowa Stowarzyszenia Piękne Anioły, które w ciągu 5 lat wyremontowało i wyposażyło ponad 200 pokoi dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, a także około 15 sal w dziecięcych szpitalach czy hospicjach. Kapituła Nagrody wyróżniła ponadto dwóch finalistów: Tisę Żawrocką-Kwiatkowską, prezeskę Fundacji Gajusz i interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego Tuli Luli oraz Adriana Drdzenia ze Stowarzyszenia „Moc Wsparcia".  
Nowy raport z badania polskich studentów: silny związek pomiędzy negatywnymi doświadczeniami w dzieciństwie a zachowaniami ryzykownymi dla zdrowia

temu

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zrealizowała na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Ministerstwa Zdrowia badanie wśród polskich studentów (18-25 lat) pod kątem związku negatywnych doświadczeń w dzieciństwie i zachowań szkodliwych dla zdrowia. Właśnie został opublikowany raport, który prezentuje te dane. 
Digital Youth Forum już dziś w Warszawie

temu

Już dziś blisko 400 młodych ludzi zgromadzonych w Centrum Nauki Kopernik i prawie 6000 uczniów przed ekranami w szkołach weźmie udział w wyjątkowym wydarzeniu poświęconym pozytywnemu wykorzystaniu nowych technologii i bezpieczeństwu online – Digital Youth Forum (DYF). Wydarzenie, organizowane jest już po raz trzeci przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę przy wsparciu partnerów – m.in. Fundacji Orange (Główny partner) i Facebooka (Partner strategiczny).
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.