To oni dają dzieciom siłę! Założyciele Stowarzyszenia Piękne Anioły, Fundacji Gajusz oraz Stowarzyszenia „Moc Wsparcia” wyróżnieni podczas Gali Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

To oni dają dzieciom siłę! Założyciele Stowarzyszenia Piękne Anioły, Fundacji Gajusz oraz Stowarzyszenia „Moc Wsparcia” wyróżnieni podczas Gali Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

28 czerwca, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, nagrodzono osoby zasłużone w działalności na rzecz pomocy dzieciom.  Laureatką Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman została Katarzyna Konewecka-Hołój, założycielka i szefowa Stowarzyszenia Piękne Anioły, które w ciągu 5 lat wyremontowało i wyposażyło ponad 200 pokoi dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, a także około 15 sal w dziecięcych szpitalach czy hospicjach. Kapituła Nagrody wyróżniła ponadto dwóch finalistów: Tisę Żawrocką-Kwiatkowską, prezeskę Fundacji Gajusz i interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego Tuli Luli oraz Adriana Drdzenia ze Stowarzyszenia „Moc Wsparcia".  

Celem Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman jest promocja sylwetek i dokonań osób, które pomagają dzieciom. Nagroda jest też sposobem motywowania do podejmowania działań na rzecz dzieci, m.in. w zakresie profilaktyki ich krzywdzenia. Sylwetka Aliny Margolis- Edelman, wybitnej pediatry i działaczki społecznej, założycielki Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, największej organizacji w Polsce, która pomaga dzieciom krzywdzonym, a także współtwórczyni organizacji Lekarze Świata, z ramienia której przebywała na misjach medycznych w wielu państwach świata, ma być inspiracją do aktywności na rzecz najmłodszych i ochrony ich praw.

Alina Margolis-Edelman, której imię nosi przyznawana z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę od 2011 roku nagroda, zawsze działała na rzecz dzieci i w ich najlepszym interesie. Laureaci oraz finaliści, którzy otrzymują tę nagrodę, w głębokim przekonaniu członków Kapituły Nagrody kontynuują jej ideę. Poprzez własne inicjatywy dają dzieciom siłę, poczucie bezpieczeństwa oraz realnie wpływają na zmianę ich losu – mówi Maria Keller-Hamela, wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i członkini Kapituły Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman.

Najważniejszym punktem 8. Gali im. Aliny Margolis-Edelman było przedstawienie laureatki oraz finalistów nagrody. Tytuł laureatki, statuetkę i nagrodę finansową w wysokości 5 000 zł otrzymała Katarzyna Konewecka-Hołój, założycielka i prezeska Stowarzyszenia Piękne Anioły. Laureatka w swojej działalności koncentruje się na pomocy dzieciom, które znajdują się w skrajnie trudnej sytuacji materialnej i życiowej – a powołana przez nią organizacja pomaga w tworzeniu i remontowaniu  najbardziej osobistej i potrzebnej dziecku przestrzeni – dziecięcych pokojów, najczęściej w małych miejscowościach. W ciągu 5 lat działalności Stowarzyszenie wsparło blisko 4 000 dzieci.  Każde dziecko, które trafia pod opiekuńcze skrzydła Aniołów dostaje nie tylko zdrowe i bezpieczne miejsce do rozwoju i nauki, ale też szansę i siłę do realizowania swojego potencjału.

Fot_materiały prasowe_Nagroda im. AME.jpg

Nie zapomnę nigdy widoku pierwszego ,,pokoju" pokazanego nam przez pracownika socjalnego. Zimno, zapach stęchlizny i wilgoci. Mnogość następstw życia dziecka w ubóstwie i złych warunkach lokalowych jest ogromna: wykluczenie rówieśnicze, szkodliwy wpływ na stan zdrowia ogólnego i psychicznego dziecka, brak motywacji, a nawet chęci do życia. Największą satysfakcją jest dla nas to, kiedy dziecięce pokoje stają się ich prawdziwymi ,,oazami", które powodują kolejne dobre zmiany w ich życiu – mówi Katarzyna Konewecka-Hołój ze Stowarzyszenie Piękne Anioły.

Kapituła Nagrody, spośród nominowanych, wybrała także 2 finalistów Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman: Tisę Żawrocką-Kwiatkowską i Adriana Drdzenia. Tisa Żawrocka- Kwiatkowska jest założycielką i prezeską Fundacji Gajusz, która od 1998 roku pomaga dzieciom chorym oraz ich rodzicom poprzez prowadzenie hospicjów dla dzieci: stacjonarnego, domowego oraz perinatalnego, dla rodzin spodziewających się narodzin dziecka z wadą letalną. Od 1,5 roku, w ramach działalności fundacji, dodatkowo prowadzony jest także Ośrodek Preadopcyjny Tuli Tuli, w którym schronienie znajdują dzieci do 1. roku życia.  Z kolei Adrian Drdzeń od wielu lat działa w obszarze profilaktyki krzywdzenia dzieci. Swoją działalność prowadzi m.in. w ramach Stowarzyszenia „Moc Wsparcia”, które powołało do życia Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Więzi na Śląsku, pracujące z dziećmi krzywdzonymi, w tym w szczególności z dziećmi wykorzystywanymi seksualnie. Adrian Drdzeń jest też autorem projektów z zakresu ochrony dzieci przed krzywdzeniem, m.in. programu profilaktycznego Kraina Świetlików, jak również inicjatorem powstania Regionalnej Śląskiej Koalicji na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy.

Laureatka oraz finaliści Nagrody im. Aliny Margolis- Edelman to osoby, które zmieniają życie dzieci na lepsze. Chcielibyśmy, by ta nagroda, będąca wyrazem wdzięczności za ich działalność na rzecz najmłodszych, była impulsem do podejmowania przez kolejne osoby inicjatyw, których beneficjentami będą dzieci w naszym kraju. Jako członkowie kapituły życzymy dzieciom w Polsce jak najwięcej działań i projektów, z których patronka nagrody, Alina Margolis-Edelman, byłaby szczerze dumna – mówi Zofia Winawer, członkini Kapituły Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman.

                          
Załączniki

Pobierz wszystkie

Fot. Mariusz Dmowski_Finalistka Nagrody im. AME_Tissa Żawrocka-Kwiatkowska.jpg

grafika | 2,03 MB

Pobierz
Fot. Mariusz Dmowski_Laureatka Nagrody im. AME_Katarzyna Konewecka-Hołój.jpg

grafika | 2 MB

Pobierz
Fot. Mariusz Dmowski_Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman.jpg

grafika | 2,09 MB

Pobierz
Fot. Mariusz Dmowski_Kapituła Nagrody im. AME wraz z nagrodzonymi.jpg

grafika | 1,8 MB

Pobierz
Fot. Mariusz Dmowski_Maria Keller-Hamela_wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i członkini Kapituły Nagrody.jpg

grafika | 1,41 MB

Pobierz
#mamifotostudio-5795_Laureatka Nagrody.jpg

grafika | 1,11 MB

Pobierz
Fot_materiały prasowe_Nagroda im. AME.jpg

grafika | 410 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Magia świąt zaczyna się… listem od Mikołaja!

Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Wspólne lepienie pierogów i ubieranie choinki, pierwszy śnieg – to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę. Ale każdy może dodać do niej jeszcze odrobinę magii! Już od 5 lat Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wysyła
Wychowuj bez klapsów! Rusza nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom: „Potrafię się zatrzymać”!

Twoje dziecko wpada w złość, histerię, krzyczy, tupie, a ty czujesz, że jeszcze kilka sekund i zaczniesz robić to samo… lub dasz mu klapsa? Z badań  Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że niemal połowa dorosłych Polaków sądzi, że są sytuacje, w których można uderzyć dziecko za karę. Większość nie uważa, że klaps jest skuteczną metodą wychowawczą, ale nie wie, co można zrobić zamiast. Nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę “Potrafię się zatrzymać” ma zachęcić rodziców do zatrzymania się, kiedy nerwy biorą górę i poszukiwania konstruktywnych sposobów na opanowanie swoich emocji w trudnych sytuacjach wychowawczych.
Digital Youth Forum już dziś w Warszawie

Już dziś blisko 400 młodych ludzi zgromadzonych w Centrum Nauki Kopernik i prawie 6000 uczniów przed ekranami w szkołach weźmie udział w wyjątkowym wydarzeniu poświęconym pozytywnemu wykorzystaniu nowych technologii i bezpieczeństwu online – Digital Youth Forum (DYF). Wydarzenie, organizowane jest już po raz trzeci przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę przy wsparciu partnerów – m.in. Fundacji Orange (Główny partner) i Facebooka (Partner strategiczny).
Dominika Grosicka i MOHITO wspólnie dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

#mistrzowskapomoc to slogan promujący akcję charytatywną marki MOHITO, której twarzą została Dominika Grosicka. W ramach akcji, część zysku ze sprzedaży specjalnej kolekcji t-shirtów dostępnych w salonach stacjonarnych oraz sklepie online mohito.com zostanie przekazana Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.