Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otwiera specjalistyczne Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otwiera specjalistyczne Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim

Opublikowany

Nowoczesna placówka oferuje pomoc psychologiczną, prawną oraz medyczną dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem i ich rodzinom. Centrum funkcjonuje w oparciu o najskuteczniejszy, interdyscyplinarny model pomocy dzieciom krzywdzonym.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę realizuje wielkie wyzwanie, jakim jest tworzenie Centrów Pomocy Dzieciom w całym kraju. Honorowy patronat nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Do 2019 r. – we współpracy z The VELUX FOUNDATIONS – powstaną cztery takie placówki w różnych częściach Polski. Pierwszą z nich jest Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ma wieloletnie doświadczenie w pomocy krzywdzonym dzieciom. Uruchamiając Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim bazujemy na naszych doświadczeniach prowadzenia podobnej placówki w Warszawie, a także na standardach modelu Barnahus wypracowanych przez Komisję Europejską– mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Skrzywdzone dziecko, które nie dostanie odpowiedniego wsparcia, ma trudności w odzyskaniu poczucia własnej wartości i zaufania do ludzi. Dodatkowo – ze względu na uczestniczenie w procedurach karnych - narażone jest na wtórną wiktymizację.

Doświadczenia innych krajów pokazują, że najlepszym modelem pomocy dzieciom, które doświadczyły przemocy, wykorzystywania seksualnego lub innych poważnych przestępstw jest kompleksowe wsparcie w specjalistycznej placówce, gdzie pod jednym dachem dziecko i rodzina dostają pomoc psychologiczną, medyczną  i prawną – mówi Jens-Jørgen Pedersen z The VELUX FOUNDATIONS, partnera współfinansującego powstanie Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim.

Centrum w  Starogardzie Gdańskim będzie działać przy dużym wsparciu władz miasta, które widzą w funkcjonowaniu placówki szansę na lepsze rozwiązanie problemów dzieci. Skuteczna pomoc dzieciom wymaga również współpracy z lokalnymi instytucjami – sądami, prokuraturami, miejskimi ośrodkami pomocy społecznej, placówkami ochrony zdrowia, oświaty, czy policją.

Cieszymy się bardzo, że w Starogardzie Gdańskim powstaje Centrum Pomocy Dzieciom. Dla nas, jako przedstawicieli władz miasta, niesienie pomocy dzieciom krzywdzonym jest i zawsze będzie priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne to miejsce na mapie miasta i jak istotnym elementem lokalnego systemu ochrony dzieci przed krzywdzeniem się stanie  – mówi prezydent miasta Starogard Gdański, Janusz Stankowiak.

Bardzo ważne jest, by miejsce, gdzie dzieci otrzymają pomoc było przyjazne i zapewniało możliwość niesienia różnych form pomocy. Adaptację i wyposażenie lokalu Centrum Pomocy Dzieciom zapewniło zaangażowanie wielu firm, dla których bezpieczeństwo i dobrostan dzieci jest ważny.

IKEA od lat angażuje się w projekty, które pomagają lokalnym społecznościom jeszcze lepiej zaopiekować się dziećmi i rodzinami, które potrzebują wsparcia. Urządzając pomieszczenia Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim mieliśmy na celu stworzenie takiego miejsca, gdzie dzieci i ich rodzice będą mogli poczuć się jak w domu – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail.

Centrum zapewnia najmłodszym wsparcie psychologiczne, prawne i medyczne. Terapeuci pomogą dzieciom poradzić sobie z lękiem, złością  i poczuciem winy. Centrum zagwarantuje im pomoc medyczną, udzielaną przez lekarzy znających specyfikę psychicznych i somatycznych konsekwencji krzywdzenia. W przyjaznym pokoju przesłuchań, wyposażonym w nowoczesne urządzenia rejestrujące dzieci opowiedzą sędziemu, co je spotkało. Również rodzice, których dzieci trafią do centrum, będą mieli możliwość skorzystania z  konsultacji psychologicznych i prawnych, aby mogli lepiej je wspierać.

W zespole naszej placówki są doświadczeni psycholodzy, pedagodzy, lekarze, prawnik i pracownik socjalny.  Wspólnymi siłami będziemy robili wszystko, by pomóc dzieciom poradzić sobie z doświadczoną traumą. Będziemy również prowadzić szerokie działania edukacyjne na temat identyfikacji i interwencji w przypadkach krzywdzenia dzieci adresowane do profesjonalistów w naszym regionie – mówi Aurelia Jankowska, koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim.

Oferta pomocowa Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim jest bezpłatna.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

CPD FDDS_StarogardGdański.jpg

grafika | 2,18 MB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański2.jpg

grafika | 1,47 MB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański3.jpg

grafika | 3,46 MB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański4.jpg

grafika | 2,57 MB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański5.jpg

grafika | 3,22 MB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański6_pokój przesłuchań.jpg

grafika | 105 KB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański7_pokój przesłuchań.jpg

grafika | 77,1 KB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański8_pokój terapii.jpg

grafika | 79,4 KB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański9_recepcja.jpg

grafika | 106 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę chce stworzyć pierwsze w Polsce specjalistyczne Centrum Pomocy Dzieciom, które doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego 

temu

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) rozpoczyna kampanię „Razem budujemy Centrum Pomocy Dzieciom – Razem dajemy dzieciom siłę”, której celem jest zgromadzenie funduszy na uruchomienie specjalistycznego centrum pomocowego dla krzywdzonych dzieci. W Polsce nie ma jeszcze takiego miejsca. Placówka będzie funkcjonować w oparciu o najlepsze praktyki wypracowane na świecie. 
To oni dają dzieciom siłę! Założyciele Stowarzyszenia Piękne Anioły, Fundacji Gajusz oraz Stowarzyszenia „Moc Wsparcia” wyróżnieni podczas Gali Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

temu

28 czerwca, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, nagrodzono osoby zasłużone w działalności na rzecz pomocy dzieciom.  Laureatką Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman została Katarzyna Konewecka-Hołój, założycielka i szefowa Stowarzyszenia Piękne Anioły, które w ciągu 5 lat wyremontowało i wyposażyło ponad 200 pokoi dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, a także około 15 sal w dziecięcych szpitalach czy hospicjach. Kapituła Nagrody wyróżniła ponadto dwóch finalistów: Tisę Żawrocką-Kwiatkowską, prezeskę Fundacji Gajusz i interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego Tuli Luli oraz Adriana Drdzenia ze Stowarzyszenia „Moc Wsparcia".  
Dominika Grosicka i MOHITO wspólnie dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

temu

#mistrzowskapomoc to slogan promujący akcję charytatywną marki MOHITO, której twarzą została Dominika Grosicka. W ramach akcji, część zysku ze sprzedaży specjalnej kolekcji t-shirtów dostępnych w salonach stacjonarnych oraz sklepie online mohito.com zostanie przekazana Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otwiera w Warszawie specjalistyczną placówkę pomocową dla dzieci krzywdzonych – Centrum Pomocy Dzieciom

temu

Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Warszawie właśnie rozpoczyna swoją działalność. Nowa placówka zaoferuje kompleksową pomoc: psychologiczną, prawną oraz medyczną dzieciom – ofiarom przemocy lub wykorzystywania i ich rodzinom.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.