Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otwiera specjalistyczne Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otwiera specjalistyczne Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim

Opublikowany

Nowoczesna placówka oferuje pomoc psychologiczną, prawną oraz medyczną dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem i ich rodzinom. Centrum funkcjonuje w oparciu o najskuteczniejszy, interdyscyplinarny model pomocy dzieciom krzywdzonym.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę realizuje wielkie wyzwanie, jakim jest tworzenie Centrów Pomocy Dzieciom w całym kraju. Honorowy patronat nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Do 2019 r. – we współpracy z The VELUX FOUNDATIONS – powstaną cztery takie placówki w różnych częściach Polski. Pierwszą z nich jest Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ma wieloletnie doświadczenie w pomocy krzywdzonym dzieciom. Uruchamiając Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim bazujemy na naszych doświadczeniach prowadzenia podobnej placówki w Warszawie, a także na standardach modelu Barnahus wypracowanych przez Komisję Europejską– mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Skrzywdzone dziecko, które nie dostanie odpowiedniego wsparcia, ma trudności w odzyskaniu poczucia własnej wartości i zaufania do ludzi. Dodatkowo – ze względu na uczestniczenie w procedurach karnych - narażone jest na wtórną wiktymizację.

Doświadczenia innych krajów pokazują, że najlepszym modelem pomocy dzieciom, które doświadczyły przemocy, wykorzystywania seksualnego lub innych poważnych przestępstw jest kompleksowe wsparcie w specjalistycznej placówce, gdzie pod jednym dachem dziecko i rodzina dostają pomoc psychologiczną, medyczną  i prawną – mówi Jens-Jørgen Pedersen z The VELUX FOUNDATIONS, partnera współfinansującego powstanie Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim.

Centrum w  Starogardzie Gdańskim będzie działać przy dużym wsparciu władz miasta, które widzą w funkcjonowaniu placówki szansę na lepsze rozwiązanie problemów dzieci. Skuteczna pomoc dzieciom wymaga również współpracy z lokalnymi instytucjami – sądami, prokuraturami, miejskimi ośrodkami pomocy społecznej, placówkami ochrony zdrowia, oświaty, czy policją.

Cieszymy się bardzo, że w Starogardzie Gdańskim powstaje Centrum Pomocy Dzieciom. Dla nas, jako przedstawicieli władz miasta, niesienie pomocy dzieciom krzywdzonym jest i zawsze będzie priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne to miejsce na mapie miasta i jak istotnym elementem lokalnego systemu ochrony dzieci przed krzywdzeniem się stanie  – mówi prezydent miasta Starogard Gdański, Janusz Stankowiak.

Bardzo ważne jest, by miejsce, gdzie dzieci otrzymają pomoc było przyjazne i zapewniało możliwość niesienia różnych form pomocy. Adaptację i wyposażenie lokalu Centrum Pomocy Dzieciom zapewniło zaangażowanie wielu firm, dla których bezpieczeństwo i dobrostan dzieci jest ważny.

IKEA od lat angażuje się w projekty, które pomagają lokalnym społecznościom jeszcze lepiej zaopiekować się dziećmi i rodzinami, które potrzebują wsparcia. Urządzając pomieszczenia Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim mieliśmy na celu stworzenie takiego miejsca, gdzie dzieci i ich rodzice będą mogli poczuć się jak w domu – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail.

Centrum zapewnia najmłodszym wsparcie psychologiczne, prawne i medyczne. Terapeuci pomogą dzieciom poradzić sobie z lękiem, złością  i poczuciem winy. Centrum zagwarantuje im pomoc medyczną, udzielaną przez lekarzy znających specyfikę psychicznych i somatycznych konsekwencji krzywdzenia. W przyjaznym pokoju przesłuchań, wyposażonym w nowoczesne urządzenia rejestrujące dzieci opowiedzą sędziemu, co je spotkało. Również rodzice, których dzieci trafią do centrum, będą mieli możliwość skorzystania z  konsultacji psychologicznych i prawnych, aby mogli lepiej je wspierać.

W zespole naszej placówki są doświadczeni psycholodzy, pedagodzy, lekarze, prawnik i pracownik socjalny.  Wspólnymi siłami będziemy robili wszystko, by pomóc dzieciom poradzić sobie z doświadczoną traumą. Będziemy również prowadzić szerokie działania edukacyjne na temat identyfikacji i interwencji w przypadkach krzywdzenia dzieci adresowane do profesjonalistów w naszym regionie – mówi Aurelia Jankowska, koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim.

Oferta pomocowa Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim jest bezpłatna.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

CPD FDDS_StarogardGdański.jpg

grafika | 2,18 MB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański2.jpg

grafika | 1,47 MB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański3.jpg

grafika | 3,46 MB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański4.jpg

grafika | 2,57 MB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański5.jpg

grafika | 3,22 MB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański6_pokój przesłuchań.jpg

grafika | 105 KB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański7_pokój przesłuchań.jpg

grafika | 77,1 KB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański8_pokój terapii.jpg

grafika | 79,4 KB

Pobierz
CPD FDDS_StarogardGdański9_recepcja.jpg

grafika | 106 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę chce stworzyć pierwsze w Polsce specjalistyczne Centrum Pomocy Dzieciom, które doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego 

temu

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) rozpoczyna kampanię „Razem budujemy Centrum Pomocy Dzieciom – Razem dajemy dzieciom siłę”, której celem jest zgromadzenie funduszy na uruchomienie specjalistycznego centrum pomocowego dla krzywdzonych dzieci. W Polsce nie ma jeszcze takiego miejsca. Placówka będzie funkcjonować w oparciu o najlepsze praktyki wypracowane na świecie. 
To oni dają dzieciom siłę! Założyciele Stowarzyszenia Piękne Anioły, Fundacji Gajusz oraz Stowarzyszenia „Moc Wsparcia” wyróżnieni podczas Gali Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

temu

28 czerwca, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, nagrodzono osoby zasłużone w działalności na rzecz pomocy dzieciom.  Laureatką Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman została Katarzyna Konewecka-Hołój, założycielka i szefowa Stowarzyszenia Piękne Anioły, które w ciągu 5 lat wyremontowało i wyposażyło ponad 200 pokoi dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, a także około 15 sal w dziecięcych szpitalach czy hospicjach. Kapituła Nagrody wyróżniła ponadto dwóch finalistów: Tisę Żawrocką-Kwiatkowską, prezeskę Fundacji Gajusz i interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego Tuli Luli oraz Adriana Drdzenia ze Stowarzyszenia „Moc Wsparcia".  
Dominika Grosicka i MOHITO wspólnie dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

temu

#mistrzowskapomoc to slogan promujący akcję charytatywną marki MOHITO, której twarzą została Dominika Grosicka. W ramach akcji, część zysku ze sprzedaży specjalnej kolekcji t-shirtów dostępnych w salonach stacjonarnych oraz sklepie online mohito.com zostanie przekazana Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otwiera w Warszawie specjalistyczną placówkę pomocową dla dzieci krzywdzonych – Centrum Pomocy Dzieciom

temu

Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Warszawie właśnie rozpoczyna swoją działalność. Nowa placówka zaoferuje kompleksową pomoc: psychologiczną, prawną oraz medyczną dzieciom – ofiarom przemocy lub wykorzystywania i ich rodzinom.

Spada przyzwolenie na bicie dzieci. Na Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ogłasza wyniki najnowszych badań

Według najnowszych badań[1] Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) na temat kar fizycznych wobec dzieci, spada przyzwolenie na ich stosowanie wśród Polaków, choć klaps jest ciągle popularną metodą wychowawczą. Większość badanych przynajmniej raz była świadkiem bicia dziecka przez rodzica. Niemal połowa z nich chciała wtedy zareagować, ale nie wiedzieli, jakie działania podjąć.