Czy w dobie ekranów można budować wartościowe relacje? Jak wychowywać cyfrowych obywateli, odpowiedzialnych i krytycznych wobec proponowanych treści? Jakie narzędzia wykorzystać, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i nastolatków w świecie online? To tylko kilka z pytań, na które będą poszukiwali odpowiedzi uczestnicy obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu – już 8 lutego. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Państwowy Instytut Badawczy NASK zapraszają na konferencję online, cykl webinarów dla rodziców i profesjonalistów, oraz oferują szeroką gamę materiałów edukacyjnych i lekcji online. Obchody wydarzenia rozpoczną się 8 lutego o 17.00 od konferencji online i obejmą cały kraj dzięki tysiącom lokalnych inicjatyw.
Dzień Bezpiecznego Internetu to nie tylko konferencja i oferta edukacyjna dla dorosłych i dzieci – prawdziwą siłą tej akcji jest włączanie lokalnych organizatorów. Przez luty i marzec w tysiącach szkół, bibliotek, ośrodków kultury i innych instytucji z całej Polski organizowane są zajęcia i projekty poświęcone bezpieczeństwu młodzieży w sieci. Z roku na rok tych inicjatyw jest coraz więcej – mówi Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Internet to zjawisko niezwykle złożone – tak pozytywne, jak i negatywne, jeśli nie zbudujemy właściwych procesów ochronnych dla dzieci, nie nauczymy ich świadomie korzystać z jego potencjału i jeśli nie przygotujemy dorosłych do wspierania i mądrego przewodniczenia dzieciom w coraz bardziej scyfryzowanej codzienności. Takie też cele stawiają sobie organizatorzy obchodów DBI konstruując program wydarzenia, czy też budując ofertę edukacyjną – podkreśla Anna Rywczyńska z NASK.
Najważniejsze tu i teraz
Z kolei Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz, polonista i wychowawca II klasy liceum, podzieli się swoim doświadczeniem z pracy z młodzieżą w trybie pandemicznym w wystąpieniu: „Relacje w onlajnach, czyli czy i jak budować bezpieczne więzi w klasie czarnych ekranów?”.
Ewa Dziemidowicz i Łukasz Wojtasik z FDDS będą mówić o ciałoneutralności, czyli o tym, jak zapobiegać wpływowi nierealistycznych wzorców urody na samoocenę młodych ludzi oraz jak ich wspierać w budowaniu poczucia własnej wartości niezależnego od wyglądu. Wszystko to w kontekście nowej kampanii społecznej FDDS „Ciało nie określa”. Z kolei Ewa Domańska i Martyna Różycka zajmą się problemem sekstingu i sposobom przeciwdziałania temu zjawisku.
Problemy i propozycje rozwiązań
W ramach tego cyklu psychoterapeuta i interwent kryzysowy Tomasz Bilicki opowie, w jaki sposób można włączać internet do zapobiegania próbom samobójczym wśród dzieci i młodzieży (11.02, godz. 17.00). Milena Górecka i Arkadiusz Michałowski przedstawią uczniom najważniejsze zasady rozpoznawania i unikania ataków phishingowych (15.02, godz. 17.00).
Ewa Domańska z NASK będzie mówiła o tym, jak uczniowie mogą rozwijać umiejętność krytycznego i odpowiedzialnego korzystania z treści dostępnych online, czyli stawać się świadomymi obywatelami cyfrowymi (2.03, godz. 17.00). Z kolei dr Małgorzata Wójcik zajmie się problemem prześladowania rówieśniczego, którego doświadcza – jak wynika z badań – 35% uczniów, z czego zdecydowana większość nie decyduje się poprosić o pomoc dorosłych. Przedstawi też narzędzia i techniki przeciwdziałające przemocy wśród dzieci (14.02, godz. 17.00). To tylko kilka z tematów, które zostaną poruszone podczas webinarów. Wydarzenia będą się odbywały do 3 marca.
Lokalne Inicjatywy
Zgłoszone inicjatywy biorą także udział w konkursie, w którym najciekawsze z nich zostaną nagrodzone. Wśród nagród jest m.in. monitor interaktywny Samsung Flip, ufundowany przez firmę Samsung – za pierwsze miejsce, a także telewizor, projektor i laptop dla trzech kolejnych inicjatyw, ufundowane przez Fundację Orange. Z kolei 30 wyróżnionych inicjatyw zostanie nagrodzonych pakietami książek autorstwa Łukasza Wojtasika: „Sieciaki. Misja bezpieczny Internet”, a także nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Pocztę Polską. Wybrana klasa, która wykorzysta w swojej inicjatywie ciekawe formy teatralne, otrzyma bilety na przedstawienie „Wszechmocni w sieci” na zaproszenie Partnera DBI – Teatru Kamienica.
Organizatorzy lokalnych wydarzeń Dnia Bezpiecznego Internetu mogą skorzystać z materiałów edukacyjnych. Na platformie edukacyjnej można znaleźć plakaty, grafiki, kolorowanki, a także wiele innych podpowiedzi związanych z organizacją DBI – między innym jest tam lista programów edukacyjnych, z których można skorzystać, scenariuszy lekcji, filmików i propozycji zajęć. Wszystkie podzielone na różne kategorie wiekowe.
Partnerzy Dnia Bezpiecznego Internetu to Fundacja Orange (Główny Partner) oraz Samsung, Google, Tik Tok, Meta (Partnerzy strategiczni), a także firma Librus, Teatr Kamienica i Poczta Polska. Obchody DBI zostały objęte honorowym patronatem przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.