Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczyna inwestycję, która sprawi, że Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie, stanie się Zielonym Centrum – placówką, która dba o dzieci, ale też o środowisko. Fundacja szacuje, że dzięki oszczędnościom generowanym przez innowacyjne ekologiczne rozwiązania może zaoszczędzić min. 70 000 złotych rocznie. Te środki zostaną przeznaczone na pomoc terapeutyczną dla dzieci krzywdzonych. W poniedziałek, 10 maja odbył się webinar, podczas którego przedstawione zostały szczegóły projektu i prac z nim związanych. Fundacja cały czas szuka partnerów, którzy dofinansują część inwestycji.
Od 30 lat Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę pomaga dzieciom, które doświadczają przemocy i wykorzystywania seksualnego. W specjalistycznych placówkach – Centrach Pomocy Dzieciom, Fundacja obejmujemy bezpłatną i kompleksową opieką dziecko i jego niekrzywdzących opiekunów. Integrując wsparcie psychologiczne, medyczne i prawne stawia sobie za cel pomoc każdemu skrzywdzonemu dziecku. Tylko w 2020 roku w Centrach Pomocy Dzieciom opieką i długofalowym wsparciem Fundacja objęła 461 dzieci, a specjaliści przeprowadzili 4210 konsultacji psychologicznych i indywidualnych sesji terapeutycznych z dziećmi [1].
Zielone Centrum Pomocy Dzieciom
Centrum Pomocy Dzieciom na warszawskich Bielanach działa od 2018 roku i jest jedną z pięciu w kraju placówką, działającą w oparciu o najskuteczniejszy interdyscyplinarny model pomocy dzieciom krzywdzony. To miejsce wzorowane na najbardziej in [2] nowacyjnych tego typu ośrodkach na świecie.
W tym roku Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie stanie się Zielonym Centrum – placówką, która dba o dzieci, ale też o środowisko. Projekt stanowi nowatorskie przedsięwzięcie, które zakłada m.in. rozbudowę i modernizację placówki przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań z obszaru ekologii i adaptacji budynków do zmieniającego się klimatu. Jest to wspólny projekt Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Architektów bez granic (OW SARP) i pracowni Tremend, który powstał po konsultacjach z dziećmi.
W poniedziałek, 10 maja br. odbył się webinar, podczas którego przedstawione zostały informacje dotyczące idei, funkcjonalności i planowanych ekologicznych rozwiązań. Webinar prowadziła Katarzyna Jaroszyńska – dziennikarka HGTV i Dzień Dobry TVN.
Podczas spotkania dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę opowiedziała o wielkim wyzwaniu, jakim jest tworzenie Centrów Pomocy Dzieciom w całym kraju, misji Fundacji i rozwoju, który możliwy jest dzięki wsparciu wielu firm, instytucji i indywidualnych darczyńców.
Budujemy naszą misję w obszarze, gdzie trzeba dawać dzieciom siłę, gdzie dzieci są zagrożone i słabe, gdzie doświadczają przemocy. To jest oczywiście obligacją nas wszystkich – dorosłych, żeby chronić dzieci przed krzywdą. My jako organizacja, 30 lat temu, zdecydowaliśmy się robić to profesjonalnie i wieloaspektowo. Jestem bardzo z tego dumna i wdzięczna – wszystkim pracownikom Fundacji i wszystkim partnerom, za to, że nas w tym wspierają. Ta droga doprowadziła nas do dzisiejszego spotkania, czyli jak możemy to robić jeszcze lepiej i jeszcze piękniej – mówiła dr Monika Sajkowska.
Magdalena Federowicz-Boule, główna architekta odpowiedzialna za projekt Zielonego Centrum opowiedziała m.in. o pracy nad projektem, problemach i wyzwaniach, warsztatach z dziećmi, które były inspiracją i pewnego rodzaju instrukcją, jak Zielone Centrum powinno wyglądać. Nie zabrakło też kwestii związanych z ekologią, gdyż dbałość o środowisko naturalne to bezwzględnie wizytówka tej realizacji.
Ogród, który powstanie przy Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie będzie ogrodem w duch zero waste. Oznacza to, że zaprojektowany zostanie w oparciu o ekologiczne rozwiązania, organiczne kształty i miłość do natury. Chcemy wprowadzić recykling materiałów m.in. ze starych garaży, które teraz stoją na terenie Centrum, używać materiałów które są ekologiczne, a najchętniej tchnąć w stare materiały drugie życie np. cegły będą podlegać rekuperacji – mówiła arch. Magdalena Federowicz-Boule.
W ramach projektu na dachu Centrum zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne, które pozwolą na pozyskiwanie energii odnawialnej. Na terenie powstanie podziemny zbiornik wody deszczowej na potrzeby podlewania zieleni, a nowopowstała, wolnostojąca sala terapeutyczna połączona ze szklarnią zaopatrzona będzie w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Fundacja szacuje, że dzięki oszczędnościom generowanym przez ekologiczne rozwiązania może zaoszczędzić minimum 70 000 złotych rocznie.
Na tyłach Centrum Pomocy Dzieciom powstanie ogród o powierzchni blisko 1500 m2, przeznaczony do zabawy, edukacji i terapii dzieci.
Zapis webinaru dostępny jest na kanale YouTube Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Fundacja szuka Partnerów
Na realizację projektu Zielonego Centrum Pomocy Dzieciom do tej pory udało się zebrać 1 mln 100 tys. złotych. Brakuje 900 tys. złotych, aby został osiągnięty pełen zakres funkcjonalny przedsięwzięcia, a zaplanowane rozwiązania w całości zrealizowane. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę szuka partnerów, sponsorów i firm zainteresowanych nowoczesnymi ekologicznymi rozwiązaniami budowlanymi oraz realizacją takich projektów w partnerstwie z III sektorem. Wszyscy zainteresowani współpracą proszeni są o kontakt z Magdą Sadłowską, koordynatorką projektu z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: magda.sadlowska@fdds.pl
Partnerami budowy Zielonego Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie są: The VELUX Foundation, IKEA Retail (w ramach wspólnego projektu „Razem w Trosce o Dom”), Linklaters Warsaw, Shom, Ceresit, Eiffage Immobilier, Budimex, Geberit, Tikurilla, BYŚ - Wojciech Byśkiniewicz, Huawei, Eurolight, Muraspec, Newmor, Grohe oraz Roca.
Zaangażowani w projekt: Pracownie: Tremend i Architekci bez Granic; Zarządzanie projektem i cost management, instalacje sanitarne: Tremend; Konstrukcja: MP11; Geodezja: IBG Geodezja; Elektryka: Groen; Akustyka: Falcon Acoustic.
[1] Dotyczy Centrów Pomocy Dzieciom w Warszawie, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim.
[2] Trzy Centra Pomocy Dzieciom FDDS prowadzi samodzielnie: w Warszawie, Starogardzie Gdańskim i Gdańsku. Kolejne dwie: w Głogowie i Białymstoku, prowadzone są przez organizacje partnerskie.