Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” Sp. z o.o. zapraszają na konferencję prasową, podsumowującą współpracę nad standardami ochrony dzieci przed krzywdzeniem w ochronie zdrowia, które stanowią drogowskaz dla całego sektora medycznego.
Konferencja odbędzie się 23 sierpnia br. o godz. 11:30 w Warszawskim Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” przy ul. Mikołaja Kopernika 43 w Warszawie.
Według statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w 2020 roku z powodu urazów głowy do szpitali trafiło 3147 dzieci poniżej 1. roku życia, w tym 167 z urazem śródczaszkowym lub urazem mózgu. Z danych wynika też, że w roku 2020 było hospitalizowanych 25 dzieci, które jako główną lub współwystępującą przyczynę hospitalizacji miały podany zespół maltretowania (ICD-10 T74.0-T74.9).
Z kolei ochrona zdrowia w 2021 roku założyła najmniej Niebieskich Kart, ze wszystkich uprawnionych do tego podmiotów. Liczba wypełnianych przez nich NK to 1138, co stanowi jedynie nieco ponad 1% wszystkich wypełnionych formularzy.
Tymczasem pracownicy systemu ochrony zdrowia, poprzez systematyczną opiekę nad dzieckiem w podstawowej opiece zdrowotnej, interwencyjną pomoc w medycynie ratunkowej, czy dłuższy kontakt z dzieckiem i jego rodziną podczas hospitalizacji mają szczególną możliwość identyfikacji czynników ryzyka lub symptomów krzywdzenia dziecka i podjęcia odpowiedniej interwencji.
Jako osoby wykonujące zawody medyczne mają też prawny obowiązek interwencji w sytuacji podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, ale przepisy są rozproszone w różnych aktach prawnych i nie wskazują precyzyjnie, kto w instytucji jest odpowiedzialny za podjęcie tego działania. Odpowiedzialność za podjęcie interwencji bywa rozmyta, a braki kadrowe, obciążenie pracą i nieznajomość procedury skutkują opóźnieniem, lub nie podjęciem interwencji na rzecz bezpieczeństwa dziecka.
Standardy ochrony dzieci są narzędziem zwiększającym ochronę dzieci przed krzywdzeniem, których wdrożenie wymagane jest w ciągu najbliższych 6 miesięcy – na mocy Ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, zwanej ustawą Kamilka z Częstochowy.
Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem (SOD) to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko wszędzie tam, gdzie przebywają dzieci. Wdrożenie SOD oznacza, że w instytucji m.in. stosuje się zasady bezpiecznej rekrutacji oraz zasady bezpiecznych relacji między personelem a dziećmi, wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko może być krzywdzone. Aby standardy nie pozostały pustymi deklaracjami, proces ich opracowywania i wdrażania wymaga dobrego poznania specyfiki obszaru, w jakim działa dana instytucja, i przede wszystkim realnego zaangażowania jej pracowników.
Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” Sp. z o.o. jest pierwszym w Polsce szpitalem dziecięcym, w którym pilotażowo wdrożono standardy ochrony dzieci.
Podczas konferencji prasowej opowiemy na podstawie doświadczeń, w jaki sposób, uwzględniając specyfikę systemu ochrony zdrowia, można i powinno się wdrażać SOD w placówkach medycznych.
W spotkaniu udział wezmą:
- Izabela Marcewicz-Jendrysik, prezes zarządu Warszawskiego Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” Sp. z o.o.
- dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
- Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy
- dr Marek Michalak, Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka
- dr Anna Krawczak, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
- Katarzyna Katana, radczyni prawna w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Spotkanie poprowadzi Urszula Kubicka-Kraszyńska, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Serdecznie zapraszamy!
Prosimy o potwierdzenie obecności mailowo: pr@fdds.pl lub telefonicznie: Monika Kamińska tel. 609 007 178 do 22 sierpnia 2023 r. godz. 17:00.