Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała raport „Dzieci się liczą 2022”, w którym zebrała najbardziej aktualne dane na temat zagrożeń bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce. Autorzy publikacji kompleksowo przyglądają się sytuacji dzieci, zwłaszcza obszarom dotyczącym doświadczania różnych form przemocy i wykorzystywania seksualnego, oraz wskazują przyczyny tych problemów. Raport prezentuje też rekomendacje rozwiązań na rzecz poprawy sytuacji najmłodszych.
Raport „Dzieci się liczą 2022” opisuje problem krzywdzenia dzieci oraz obszary zagrożeń bezpieczeństwa i rozwoju dzieci opierając się na statystykach gromadzonych przez instytucje państwowe oraz na danych badawczych. Tam, gdzie było to możliwe, prezentowane są zestawienia z kolejnych lat, czyli trendy opisywanych zjawisk, oraz dane porównawcze pokazujące sytuację polskich dzieci na tle sytuacji dzieci w innych krajach.
Wszystkie działania, które od 31 lat podejmuje Fundacja, bazują na diagnozie sytuacji dzieci i kontekstu społecznego, w którym żyją. Systematyczne monitorowanie warunków życia i rozwoju dzieci w Polsce pozwala rozpoznać nowe zagrożenia oraz obszary, które wymagają zmian. Jest też podstawą do oceny efektów wprowadzanych rozwiązań i działań podejmowanych na rzecz dzieci. Pozwala rzetelnie komunikować problemy dzieci i pracować nad polityką społeczną, która ich dotyczy. Dlatego polecamy nasz raport wszystkim decydentom, dziennikarzom i specjalistom, którzy pracują na rzecz dobra dzieci – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska FDDS.
W naszym raporcie staramy się opisać sytuację dzieci w sposób możliwie najbardziej kompleksowy, dlatego analizujemy stan ich zdrowia fizycznego i psychicznego, strukturę i sytuację materialną rodzin, edukację, przemoc wobec dzieci i zagrożenia, na które mogą się one natknąć w świecie online i offline. Zajmujemy się też sytuacją dzieci z Ukrainy mieszkających w Polsce oraz konsekwencjami pandemii COVID-19. To najpełniejszy i najbardziej aktualny opis warunków życia i rozwoju dzieci, jaki udało nam się stworzyć – mówi Renata Szredzińska, jedna z autorek raportu.
Raport dostępny jest na stronie fdds.pl.
Publikacja została sfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Premiera wyników raportu odbyła się na spotkaniu z przedstawicielami Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz innych organizacji i instytucji pomocowych i samorządowych 15 grudnia w Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie.
Publikacja została sfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Premiera wyników raportu odbyła się na spotkaniu z przedstawicielami Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz innych organizacji i instytucji pomocowych i samorządowych 15 grudnia w Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie.
Najważniejsze ustalenia raportu dotyczące sytuacji dzieci w Polsce:
- 41% dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 57% ze strony rówieśników;
- ponad 170 000 dzieci i nastolatków zostało objętych w 2020 r. pomocą specjalistyczną ze względu na zaburzenia psychiczne; 57% z nich stanowili chłopcy;
- w 2021 r. policja odnotowała 1496 prób samobójczych popełnionych przez osoby poniżej 19. r.ż.;
- w 2021 r. założono 11 129 Niebieskich Kart, w których jako pokrzywdzonych wskazano osoby małoletnie;
- 127 prób samobójczych podjętych przez dzieci lub nastolatków zakończyło się śmiercią; pod względem liczby prób samobójczych zakończonych zgonem jesteśmy na drugim miejscu w Europie, po Niemczech;
- w 2021 r. 1335 dzieci zostało odebranych z rodzin z powodu zagrożenia życia w związku z przemocą; w pieczy zastępczej umieszczono 52 572 dzieci.