Cztery dni wirtualnych spotkań, siedemnaście interesujących sesji i dyskusji z udziałem najlepszych specjalistów z Polski i ze świata, a także przeżycia artystyczne. Podczas tegorocznej konferencji będzie mowa między innymi o problemie wykorzystywania seksualnego dzieci, samobójstwach wśród dzieci i nastolatków oraz o procedurach prawnych z udziałem dzieci. Wydarzenie rozpocznie się już 18 października od emisji spektaklu „Uroczystość”, który mocno wiąże się z tematyką konferencji, w wykonaniu zespołu TR Warszawa.
Ogólnopolska Konferencja „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem” to największe wydarzenie tego typu w kraju, wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, zapoznania się z wynikami najnowszych badań oraz inspirującymi programami wsparcia dzieci doświadczających przemocy i wykorzystywania seksualnego oraz ich opiekunów.
Konferencja jest organizowana od 2004 przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Miasto Stołeczne Warszawa – Biuro Pomocy i projektów Społecznych. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Patronat honorowy nad konferencją sprawuje Rzecznik Praw Obywatelskich. W dotychczasowych 16 edycjach wzięło udział około 10 000 uczestników.
Ogólnopolska Konferencja „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem” stwarza wyjątkową przestrzeń do wspólnego zastanowienia się nad tym, jak najskuteczniej pomóc dzieciom, które wsparcia szczególnie potrzebują ze względu na wyjątkowo trudne doświadczenia, które stały się ich udziałem. Temat ochrony dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem seksualnym ma ogromne znaczenie nie tylko dla przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i profesjonalistów pracujących z dziećmi, lecz także dla opinii publicznej i dla nas wszystkich jako obywateli. Bardzo się cieszę, że warszawski Ratusz uczestniczy w organizacji tego wyjątkowego spotkania i jestem przekonany, że tegoroczna formuła online zaowocuje jeszcze większą frekwencją uczestników – mówi Paweł Rabiej, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Problem, pomoc, profilaktyka
W tym roku jak zwykle przyjrzymy się najważniejszym obecnie zagadnieniom związanym z problemem krzywdzenia dzieci, biorąc pod uwagę aspekty prawne, społeczne, psychologiczne, terapeutyczne, a także rozwiązania systemowe. Nasze zaproszenie do podzielenia się swoją wiedzą przyjęli uznani badacze oraz doświadczeni praktycy, między innymi prof. Włodzimierz Wróbel, prof. Maria Beisert, dr Alicja Długołęcka, prof. Thomas Lyon, prof. David Finkelhor i wielu innych. Jestem przekonana, że dzięki wystąpieniom naszych gości będziemy wiedzieli więcej nie tylko na temat skali i specyfiki zjawiska przemocy wobec dzieci, lecz także na temat tego, jak skutecznie pomagać oraz prowadzić mądrą profilaktykę – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
W programie konferencji szczególny nacisk położono na problem wykorzystywania seksualnego dzieci, którym FDDS zajmuje się od lat. Jak szacować skalę zjawiska i jak o nim mówić nie stygmatyzując dzieci, opowiedzą ekspertki Fundacji dr Monika Sajkowska i Marta Skierkowska. Konsekwencje wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie oraz założenia nowych podejść terapeutycznych przedstawią między innymi prof. Maria Beisert, dr Agnieszka Izdebska oraz dr Jacek Prusak SJ.
Ale nie koniec na tym – Donald Findlater z Wielkiej Brytanii i prof. David Finkelhor z USA opowiedzą o budowaniu strategii przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu i skutecznej edukacji dzieci dla bezpieczeństwa. Zapraszamy również na panel dyskusyjny na temat znaczenia edukacji seksualnej w profilaktyce wykorzystywania seksualnego dzieci z udziałem dr Alicji Długołęckiej, Barbary Baran z Fundacji #SEXEDpl oraz Wojciecha Żmudzińskiego SJ, Piotra Romanowskiego i dr hab. prof. UW Agnieszki Kościańskiej.
A jak funkcjonują regulacje prawne chroniące dzieci? Na to pytanie odpowie m.in. prof. Włodzimierz Wróbel na sesji o prawnokarnej ochronie dzieci w Polsce, a także prawniczki Olga Trocha i Katarzyna Kłobukowska oraz psychoterapeutka Joanna Marszał-Kotas w czasie sesji poświęconej roli kuratora procesowego, który zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją prawa ma wyjątkowo ważne zadania do wypełnienia jako przedstawiciel małoletniego pokrzywdzonego przestępstwem.
Psycholożki pracujące w Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 opowiedzą, z jakimi problemami mierzą się dzieci i młodzież w związku z trwającą epidemią i wiosennym lockdownem, a badaczki Katarzyna Makaruk i Joanna Włodarczyk z FDDS przedstawią wyniki najnowszych badań dotyczących konsekwencji pandemicznej izolacji oraz praktyki przesłuchiwania dzieci w Polsce. Natomiast Małgorzata Łuba z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego opowie o kryzysach samobójczych u dzieci i młodzieży.
To tylko niektóre z zaplanowanych wystąpień, ze szczegółowym programem można zapoznać się pod linkiem.
Artystycznym wstępem do konferencji będzie emisja spektaklu „Uroczystość” w reżyserii Grzegorza Jarzyny z udziałem m.in. Andrzeja Chyry, Jana Peszka i Magdaleny Cieleckiej, w niedzielę 18.10 o godzinie 18.00. Wykłady i panele dyskusyjne będą się odbywały od poniedziałku 19.10 do środy 21.10 w godzinach porannych i popołudniowych.