Rusza Offline Challenge

Rusza Offline Challenge

16 października rusza „Offline Challenge” - akcja społeczna poświęcona problemowi nadużywania internetu i urządzeń elektronicznych przez dzieci i młodzież. Kampania oparta została na formule internetowego „challenge”, czyli wyzwania do podjęcia konkretnego i wymagającego działania. Jej organizatorzy - Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i NASK (tworzące Polskie Centrum Programu Safer Internet) wraz z głównym partnerem Fundacją Orange zachęcają młodych ludzi do podjęcia próby odłączenia się od sieci na 48 godzin. Celem akcji jest skłonienie młodych ludzi do refleksji nad tym, jaką rolę w ich życiu pełni internet.

Dla wielu młodych ludzi odłączenie się na dwie doby od sieci to dosyć abstrakcyjny pomysł. Zachęcamy jednak wszystkich do podjęcia tej próby. Ci, którzy się zdecydują, będą mieli okazję przekonać się jak silny jest ich związek z internetem i smartfonem, i co ewentualnie stoi za ich potrzebą intensywnego korzystania z sieci. Chcemy zainspirować ich do tego, aby bardziej konstruktywnie korzystali z mediów elektronicznych, robiąc jednocześnie więcej miejsca na aktywności offline – mówi Łukasz Wojtasik, pomysłodawca akcji z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Do akcji „Offline Challenge” organizatorzy kampanii zaprosili m.in. młodych internetowych twórców i liderów opinii, aktywnych online. Dzielą się oni swoimi refleksjami z podjętego wyzwania w kampanijnych spotach.

Najbardziej pozytywną rzeczą w trakcie „Offline Challenge” było to, że miałem więcej czasu dla siebie, na czytanie książki, na spotkanie się ze znajomymi, na uprawianie sportu, nie traciłem czasu bezproduktywnie wertując strony w internecie – mówi Piotr Psyllos, młody wynalazca. To doświadczenie pokazało mi, że można nie tracić czasu w internecie. Nasz czas jest bardzo ograniczony i warto go produktywnie wykorzystywać, bo już nie wróci – dodaje.

Problem intensywnego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież staje się coraz poważniejszy. Według badań NASK „Nastolatki 3.0” aż ż 93,4% dzieci w wieku 13-17 lat jest dostępnych online cały czas. Ponad 30%  nastolatków przegląda internet za pośrednictwem swojego telefonu powyżej 5 godzin na dobę. Większość z nich przejawia symptomy dysfunkcyjnego korzystania z Internetu: 83,2% badanych deklaruje, że zdarzyło im się przebywać w sieci dłużej niż planowali, a 29,8%, że zdarzyło im się przedkładać korzystanie z sieci ponad obowiązki szkolne. Dla 66,4% respondentów internet jest środkiem na poprawienie złego nastroju.

Offline Challenge adresowany jest przede wszystkim do młodzieży, ale jest w nim miejsce również dla dorosłych – zapraszamy rodziców do  podjęcia tego wyzwania razem z dziećmi – zaplanowanie wspólnego czasu offline i późniejsze rozmowy o tym doświadczeniu mogą się przyczynić do lepszego rozpoznania potrzeb naszych dzieci, docenienia wspólnego czasu offline i w efekcie ustalenia zasad korzystania z mediów elektronicznych  w domu. Zachęcamy również nauczycieli do promocji akcji w szkołach – podjęcie wyzwania przez klasę może być dobrym pretekstem do rozmowy na temat zbalansowanego korzystania z sieci i problemu nadużywania internetu – mówi Anna Rywczyńska, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK.

Kampania będzie realizowana głównie za pośrednictwem portali społecznościowych Facebook (facebook.pl/offlinechallengepl) i Instagram (#offlinechallengepl). Informacje o akcji znaleźć można na stronie offlinechallenge.pl. Promocja przekazów kampanii przewidziana jest do końca roku, ale już dziś organizatorzy zapowiadają, że jest to początek długofalowych działań realizowanych pod hasłem „Offline Challenge”.

YouTube

Czytaj więcej

Załączniki

Pobierz wszystkie

offline challenge_logo_CMYK_jasne.pdf

pdf | 309 KB

Pobierz
offline challenge_logo_CMYK_jasne-01.jpg

grafika | 1,15 MB

Pobierz
offline challenge_logo_CMYK_ciemne-02.jpg

grafika | 1,28 MB

Pobierz
offline challenge_logo_CMYK_ciemne.pdf

pdf | 309 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Magia świąt zaczyna się… listem od Mikołaja!

Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Wspólne lepienie pierogów i ubieranie choinki, pierwszy śnieg – to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę. Ale każdy może dodać do niej jeszcze odrobinę magii! Już od 5 lat Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wysyła
Przez 10 lat ponad milion dzieci skorzystało z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111!

Ponad 1 milion 160 tysięcy odebranych połączeń, 55 tysięcy wiadomości online, 1 200 interwencji w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia – to 10 lat działania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 w Polsce. Dekadę temu – kiedy w 2008 r. Fundacj
Wychowuj bez klapsów! Rusza nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom: „Potrafię się zatrzymać”!

Twoje dziecko wpada w złość, histerię, krzyczy, tupie, a ty czujesz, że jeszcze kilka sekund i zaczniesz robić to samo… lub dasz mu klapsa? Z badań  Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że niemal połowa dorosłych Polaków sądzi, że są sytuacje, w których można uderzyć dziecko za karę. Większość nie uważa, że klaps jest skuteczną metodą wychowawczą, ale nie wie, co można zrobić zamiast. Nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę “Potrafię się zatrzymać” ma zachęcić rodziców do zatrzymania się, kiedy nerwy biorą górę i poszukiwania konstruktywnych sposobów na opanowanie swoich emocji w trudnych sytuacjach wychowawczych.
To oni dają dzieciom siłę! Założyciele Stowarzyszenia Piękne Anioły, Fundacji Gajusz oraz Stowarzyszenia „Moc Wsparcia” wyróżnieni podczas Gali Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

28 czerwca, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, nagrodzono osoby zasłużone w działalności na rzecz pomocy dzieciom.  Laureatką Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman została Katarzyna Konewecka-Hołój, założycielka i szefowa Stowarzyszenia Piękne Anioły, które w ciągu 5 lat wyremontowało i wyposażyło ponad 200 pokoi dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, a także około 15 sal w dziecięcych szpitalach czy hospicjach. Kapituła Nagrody wyróżniła ponadto dwóch finalistów: Tisę Żawrocką-Kwiatkowską, prezeskę Fundacji Gajusz i interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego Tuli Luli oraz Adriana Drdzenia ze Stowarzyszenia „Moc Wsparcia".  
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.